fbpx

Jak ćwiczyć, żeby sobie nie zaszkodzić?

Sport to zdrowie! Ale pamiętajmy, że wykonując ćwiczenia nieprawidłowo możemy wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Jeśli nie wiesz, jak ćwiczyć najlepszym wyborem będzie konsultacja ze specjalistą, który ustali, jakie ćwiczenia możesz wykonywać, przy swojej obecnej kondycji fizycznej, a których lepiej unikać. Poniżej przedstawiamy 4 aktywności, które można wykonywać bezpiecznie w domu lub na świeżym powietrzu:

Spacery

Spacery powinny być nieodłącznym elementem każdego dnia. Dzięki chodzeniu możemy pobudzić nasze mięsnie do prawidłowego działania, zwiększyć naszą kondycję fizyczną oraz jeśli wybierzemy ciekawe miejsce na przechadzkę możemy podziwiać wspaniałe widoki. Zacznij od kilku, kilkunastu minut dziennie, a zobaczysz, że poczujesz się lepiej!

Jazda na rowerze

Jest to sport dla trochę bardziej zaawansowanych. Potrzeba odpowiedniego sprzętu, trochę kondycji i braku przeciwwskazań zdrowotnych. Jazda na rowerze, to świetna rozrywka dla małych i dużych. Można pojechać w dowolne miejsce z rodziną, bądź samotnie i cieszyć się świeżym powiewem wiatru podczas jazdy.

Rozciąganie

To ćwiczenie może wykonywać generalnie każdy. Wiadomo, że na początku nasze osiągnięcia nie będą spektakularne. Ale z czasem, przy zachowaniu minimum konsekwencji będzie się czym pochwalić. Rozciąganie pomaga wpłynąć korzystnie na sylwetkę, która będzie bardziej sprężysta i wyprostowana. Poprawiamy również postawę ciała, zwiększamy zakres naszych ruchów. Możemy również pozbyć się bóli mięśni i stawów.

Poranna gimnastyka

Każdy dzień, aby pobudzić nasze ciało do funkcjonowania przez cały dzień, warto zacząć gimnastyką. Mogą to być proste ćwiczenia (krążenie stóp, nóg, ramion, delikatne przysiady, krążenia i wypychanie bioder, wymachy rąk, skłony głowy w przód, tył i na boki itp.), które powinny trwać około 10-15 minut. Dzięki porannej gimnastyce dostarczamy do naszego organizmu dawkę tlenu, który pobudza organizm.

Warto codziennie być aktywnym. Codzienny wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, pozwala uniknąć wielu groźnych chorób. Pamiętaj jednak, żeby robić to z głową. Nie wszystko jest dla wszystkich. Zacznij spokojnie i z czasem zwiększaj wysiłek, tak jak zwiększy się twoja kondycja. Jeśli nie jesteś pewien, które aktywności są dla Ciebie bezpieczne koniecznie skontaktuj się ze specjalistą i razem ustalcie plan działania.