fbpx

Jak dbać o siebie w upalne dni?

Niektórzy kochają upalne dni, inni wręcz przeciwnie. Jednak niezależnie od tego podczas upałów należy pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Po pierwsze woda

Podczas upału należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu naszego organizmu oraz o uzupełnianiu elektrolitów. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas upałów bardzo łatwo jest się odwodnić. Jest to bardzo niebezpieczny stan dla naszego zdrowia i życia. Dlatego podczas upalnego dnia zawsze należy pamiętać, aby zabrać ze sobą wodę.

Używaj nakrycia głowy

Szczególnie w letnie dni naszym nieodłącznym elementem garderoby powinno stać się nakrycie głowy. Czapka, kapelusz, chusteczka… jest wiele możliwości. Nakrycie głowy chroni przed promieniami UV oraz przegrzaniem, może zapobiegać wysuszaniu włosów oraz skóry, osłania oczy przed słońcem.

Zakładaj ubrania wykonane z naturalnych i przewiewnych tkanin

W gorące dni dobrze jest też nosić przewiewne ubrania. Dzięki temu zapobiegamy nadmiernemu przegrzewaniu się organizmu oraz poceniu.

Spacery najlepiej rano lub wieczorem

Jeśli mamy taką możliwość, to w upalne dni najlepiej wychodzić w godzinach porannych lub wieczornych. Wtedy temperatury nie są już aż tak wysokie.

Ogranicz aktywność fizyczną

Jeśli jest bardzo gorąco nie należy zbyt intensywnie trenować. Możemy w ten sposób doprowadzić do przegrzania organizmu, co jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Warto swój trening przenieść na godziny poranne lub wieczorne, kiedy jest choć trochę chłodniej, zmniejszyć jego intensywność lub jeśli jest naprawdę gorąco przenieść trening na inny chłodniejszy dzień.

Uważaj na różnicę temperatur

W gorące dni jesteśmy narażeni na natychmiastowe zmiany temperatury, np. kiedy wychodzimy z klimatyzowanego biura na dwór lub odwrotnie. Takie zmiany nie są korzystne dla naszego organizmu. Nie polecamy też pić bardzo zimnych napoi, powinny być w temperaturze pokojowej. Nie należy też zbyt szybko zanurzać się w zimnej wodzie. W takim przypadku istnieje ryzyko szoku termicznego. Do wody należy wchodzić powoli i stopniowo się zanurzać. Nie należy również nadmiernie użytkować klimatyzacji, ponieważ może to wywołać u nas przeziębienie lub infekcję dróg oddechowych.

W upalne dni należy przede wszystkim myśleć. Każdy z nas wie, co jest dobre dla naszego organizmu, a co sprawi, że poczujemy się źle. Stosując tych klika wskazówek na pewno nie zaszkodzimy sobie, a wręcz odwrotnie, możemy pomóc lub zapobiec wielu nieprzyjemnym sytuacjom.