fbpx

Co zrobić, aby po osiągnięciu wymarzonej sylwetki uniknąć efektu jojo?

Kto z nas nie słyszał o legendarnym efekcie jojo? Kto z nas nie obawia się, że po osiągnięciu wymarzonej sylwetki wrócimy do poprzedniego wyglądu, nad którym tak ciężko pracowaliśmy?

Efekt jojo, czyli cykliczne przybieranie na wadze i chudnięcie. Niestety dotyka bardzo wielu osób, które chciałyby schudnąć i zachować szczupłą sylwetkę na dłużej. Jego głównym powodem jest zbyt ścisła dieta, jaką stosujemy podczas odchudzania. Takich diet nie można stosować zbyt długo, dlatego po zakończeniu diety wracamy do starych nawyków i znów przybieramy na wadze. Efekt jojo jest nie tylko niebezpieczny dla zdrowia fizycznego, ale także dla zdrowia psychicznego. Takie naprzemienne chudnięcie i przybieranie na wadze osłabia naszą kondycję psychiczną oraz jest dużym demotywatorem.

O efekcie jojo mówimy, w momencie, kiedy w ciągu pięciu miesięcy, od skończenia procesu odchudzania przybiera nam ponad 10% wagi, którą osiągnęliśmy. Na początku możemy nawet nie zauważyć, że nasza wago rośnie, niestety po dłuższym czasie wracamy do poprzedniej wagi.

Efekt jojo powstaje zwykle, kiedy po zakończonej diecie wracamy do starych nawyków i zbyt szybko zwiększamy kaloryczność posiłków. Nasz organizm nie jest w stanie spożytkować tak dużej ilości energii, dlatego zaczyna ją ponownie gromadzić w postaci tkanki tłuszczowej.

Jak uniknąć efektu jojo?

  • Zachowanie umiaru we wszystkim – przede wszystkim przed stosowaniem diety należy zastanowić się, czy nie będzie ona dla nas zbyt restrykcyjna. Należy dobrać ją do naszych możliwości. Natomiast po zakończeniu diety nie należy wracać do starych nawyków. Musimy nadal zdrowo się odżywiać i stopniowo rozszerzać swoją dietę. Powinniśmy pamiętać o regularnych posiłkach i nie podjadaniu pomiędzy nimi.
  • Aktywność fizyczna – przy każdym zdrowym odchudzaniu ważny jest wysiłek fizyczny. Należy go wpisać na stałe w nasz plan dnia. Każda aktywność fizyczna pozwala nam podtrzymać efekty odchudzania, poprawić nasze mięśnie, a przede wszystkim wpływa pozytywnie na nasze zdrowie.
  • Zdrowe odchudzanie – przy odchudzanie najważniejsze jest to, żeby sobie nie zaszkodzić. Warto zachować zdrowy rozsądek w odchudzaniu i nie stosować głodówek ani bardzo restrykcyjnych diet. Dobrym rozwiązaniem jest rozważenie stosowania Obesimed® Forte, który pomaga w odchudzaniu, redukując apetyt i zapobiegając przejadaniu się. Pozwala on jeść mniej, jednocześnie stwarzając uczucie sytości. (Dowiedz się więcej o Obesimed® Forte)

Najważniejsze w całym odchudzaniu jest zachowanie zdrowego rozsądku w ty,m co robimy i nie popadanie w skrajności.