fbpx

Codzienne nawyki jedzeniowe, które niszczą zdrowie

Nawyki, które towarzyszą nam w codziennym funkcjonowaniu bardzo trudno zmienić. W tym artykule przedstawiamy 5 nawyków, których należy unikać.

Częste sięganie po przetworzoną żywność

Taka żywność pozbawiona jest wielu składników dobrych dla naszego zdrowia. Zawiera również dużo soli, cukru i innych niekorzystnych związków. Ponadto nie wnosi nic do naszej codziennej diety, a wręcz szkodzi naszemu zdrowiu.

Dostarczanie zbyt małej ilości płynów

Zaleca się spożywać dziennie minimum 2-3 litry wody i innych zdrowych napojów. Niestosowanie się do tej zasady może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, m.in. do: uczucia zmęczenia, senności, zaburzeń koncentracji, zagęszczenia krwi, obniżenia wydolności fizycznej, czy zaburzeń termoregulacji.

Długotrwałe utrzymywanie takiego stanu może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, kamicy nerkowej czy nowotworów.

Jedzenie przed telewizorem lub przed komputerem

Takie zachowania sprzyjają niekontrolowanemu przyjmowaniu jedzeni w postaci niezdrowych przekąsek czy fast foodów. W takiej sytuacji nie jesteśmy świadomi, co zjedliśmy i w jakiej ilości, co prowadzi do tego, że w niedługim czasie znowu będziemy spożywać posiłek, nadprogramowy. Takie zachowania mogą prowadzić do nadwagi, czy nawet otyłości.

Spożywanie posiłków w pośpiechu

W takiej sytuacji nasz organizm nie nadąża przyjmować do świadomości tego, że  jesteśmy już po posiłku, dlatego jemy więcej, aby zaspokoić głód. Ponadto powolne jedzenie oraz dokładne gryzienie jedzenia skutkuje lepszym trawieniem.

Popijanie leków innym napojem niż woda

Warto zadbać o to, żeby każdy lek popijać tylko i wyłącznie wodą. Jest to ważne, ponieważ soki czy inne napoje wchodzą często w różne reakcje z lekami. Bardzo często są to reakcje szkodliwe dla naszego organizmu.