fbpx

Dietetyczne mity

Mity na temat zdrowego żywienia, czy innych tematów powstają bardzo często. Utrwalanie ich często spowodowane jest albo niewiedzą albo potrzebą atencji. W tym artykule przedstawiamy 7 popularnych mitów związanych z produktami spożywczymi.

Gluten

O glutenie często mówi się, że jest toksyczny dla wszystkich i zabija. Nie jest to prawdą. Gluten są to białka, które występują w ziarnach zbóż (np. w pszenicy oraz jej odmianach, życie, pszenżycie oraz jęczmieniu). Kiedy mąkę z tych zbóż zmieszamy z wodą, białka glutenu zamieniają się w lepką sieć.

Gluten dla zdrowych ludzi jest neutralny. Gluten jest szkodliwy dla osób, które chorują np. na celiakię. Ale gluten nie powoduje celiakii, tylko osoby z tą chorobą nie mogą go spożywać.

Eliminując gluten z diety eliminujemy również szereg produktów, które mają niekorzystny wpływ na nasz organizm, dlatego czujemy się lepiej. Te produkty to m.in. fast foody, wyroby cukiernicze itp.

Sok owocowy to samo zdrowie

Najzdrowsze są owoce w nieprzetworzonej formie. Podczas wyciskania owoców większość witamin i składników mineralnych zawartych w owocach pozostaje w wytłokach i nie przechodzi do soku. Najmniej wartościowymi sokami są te ze sklepu, z dodatkiem cukru. Najzdrowszymi sokami są te, które samodzielnie przygotowujemy w domu. Soki owocowe są również źródłem cukru, dlatego należy uważać na ilości oraz pory dnia w jakich spożywamy soki owocowe.

Cukier trzcinowy jest zdrowszy niż biały

Możliwe, że wydaje nam się, ze tak jest ponieważ kolor biały kojarzymy z jasnymi produktami pszennymi, a brązowy z ciemnymi, pełnoziarnistymi, znacznie zdrowszymi. Jednak w przypadku cukru ta zasada nie ma zastosowania. Cukier brązowy nie zawiera związków, które są zdrowe dla naszego organizmu.

Sól w każdej ilości szkodzi zdrowiu

Oczywiście sól w spożywana w nadmiernych ilościach może być przyczyną różnych problemów zdrowotnych. Jednak w naszym organizmie jest odpowiedzialna za prawidłową regulację gospodarki wodno – elektrolitowej. Ponadto skrajnie niski poziom sodu w organizmie może skutkować zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób sercowo – naczyniowych i insulinoopornością. Również dla prawidłowego działania organizmu jest ważny stosunek sodu i potasu.

Szpinak to doskonałe źródło żelaza

W 100g szpinaku znajdziemy tylko 1mg żelaza. Inne warzywa, np. jarmuż zawierają go nawet o połowę więcej! Ponadto szpinak zawiera w sobie szczawiany, które wiążą się z żelazem i hamują jego wchłanianie.

Jednak warto mieć szpinak w swojej diecie, ale nie ze względu na obecność żelaza, lecz z powodu jego właściwości prozdrowotnych.

Ziemniaki tuczą

Tak na prawdę ziemniaki są produktem niskokalorycznym. Uważamy je za tuczące, ponieważ często podajemy je z tłustymi sosami oraz produktami poddanymi smażeniu., co sprawia, że cały posiłek staje się wysokokaloryczny. Najbardziej lubimy też spożywać ziemniaki w ich smażonej i wysokokalorycznej formie, tzn. w postaci frytek, chipsów czy placków ziemniaczanych.

Kawa wypłukuje magnez

Spożywanie kawy nie wiąże się z wypłukiwaniem dużych ilości magnezu. Co ciekawe, kawa dostarcza czasem większe ilości magnezu niż te, które są wypłukiwane przy jej spożyciu. Ogólny bilans magnezu, który dostarcza i wypłukuje kawa zazwyczaj wychodzi na 0.

Skurcze, które pojawiają się przy spożywaniu kawy nie są związane z wypłukiwaniem magnezu, a z kofeiną zawartą w kawie. Pobudza ona mięśnie do skurczów oraz układ nerwowy.

Mamy nadzieję, że powyższe przykłady mitów uświadomią naszym czytelnikom, że informacje, które często powtarzają się w internecie, czy codziennych rozmowach należy najpierw dokładnie zweryfikować, aby świadomie wybierać produkty, które spożywamy w codziennej diecie.