fbpx

Jak wytrwać w postanowieniu odchudzania?

Kto z nas nigdy nie próbował „wytrwać” na diecie? Wiemy, jakie to trudne, dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka rad na ten temat.

Po pierwsze nie stawiaj sobie nierealnych celów

Bądź ambitny w tym, co robisz, ale stawiaj realne cele. Podejdź do odchudzania systemowo. Stawiaj małe cele, możliwe do zrealizowania w Twojej obecnej sytuacji. Jeśli zaczynasz przygodę z odchudzaniem, zdecydowanie łatwiej będzie zrealizować postanowienie o codziennym spacerze niż codzienny bieg na 15 km, w sytuacji kiedy np. nie lubimy biegać w ogóle. Kiedy osiągniemy jakiś cel, nawet najmniejszy, będzie to doskonała motywacja do dalszych działań. Ale jeżeli nasze cele będą zbyt wygórowane, wtedy ani ich nie osiągniemy, a co gorsza stracimy chęci do dalszego działania.

Ustal konkretny plan działania i trzymaj się go…

… ale nie za wszelką cenę. Warto stosować się do ustalonego planu dnia, diety i treningów. Ale jeśli czasem nie chce nam się iść na trening albo mamy ochotę na ulubione ciasteczko nie powinniśmy czuć się z tym źle. Nie należy „katować się” , kiedy mamy gorszy dzień, czy nastrój. Wiadomo jednak, że konsekwencja naszego działania jest najważniejsza i że codzienne nieprzestrzeganie planu zaprowadzi nas donikąd.

Nie odmawiaj sobie przyjemności

Wszyscy, którzy kiedyś byli na diecie wiedzą, jak trudno jest jej przestrzegać. Ale nie trzeba podchodzić zbyt rygorystycznie nawet do najlepszej diety. Kiedy już nie dajemy rady wytrzymać w postanowieniach, albo nie chcemy dopuścić do takiej sytuacji warto trochę poluzować. Nie chodzi o objadanie się, ale jedno ciastko czy trochę chipsów na pewno nie przyniesie dodatkowych kilogramów, a Tobie będzie lżej. Warto również pamiętać, że w zdrowej diecie przyjmuje się zasadę: 80:20. 80% powinno stanowić zdrowe i odżywcze jedzenie, a 20% to inne składniki. Dlatego, nie należy zupełnie rezygnować z przyjemności.

Wprowadzaj stopniowe zmiany w swoim życiu

Nie wszystko naraz. Pamiętaj, stopniowe zmiany jesteśmy się w stanie szybciej i łatwiej zaakceptować niż zmiany drastycznych. Nie wywracaj swojego życia o 180 stopni w jeden dzień. Znacznie łatwiej będzie zacząć od małych rzeczy i stopniowo je zmieniać.

Nie kupuj niezdrowych przekąsek

W domu dużo łatwiej nam wytrwać, nie jedząc niezdrowych rzeczy. Wystarczy po prostu ich nie kupować. Ale co w sytuacji, kiedy jesteśmy poza domem i akurat złapie nas głód? Wtedy kuszą drożdżówki, słodkie batoniki, czy inne przekąski, często imitujące zdrową żywność. Kiedy wychodzimy z domu na dłużej warto zaopatrzyć się w zdrowe przekąski, owoce, czy warzywa. Jeśli jednak nie mamy nic do wzięcia pod ręką, wtedy należy wybrać w sklepie coś zdrowszego, zamiast słodyczy. Warto również mieć zawsze przy sobie butelkę z wodą.

Bądź wytrwały

Pamiętaj, nie wszystko od razu! Nie poddawaj się, nawet w sytuacji, kiedy zdarzą Ci się drobne potknięcia, czy nawet większe. Dąż wytrwale do celu.