fbpx

Przyspieszenie metabolizmu, zamiast głodówki – czyli co zrobić, aby mieć lepszą przemianę materii

W dzisiejszych czasach bardzo dużo uwagi poświęcamy swojej sylwetce, temu, jak wyglądamy, jak inni nas postrzegają. Niektóre osoby, aby poprawić swój wygląd, czy zgubić zbędne kilogramy stosują niezdrowe głodówki. Przy nieodpowiednim działaniu jest to w skrajnych przypadkach niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Na co dzień musimy dostarczać naszemu organizmowi wiele witamin i substancji odżywczych. Nie bardzo możemy zrobić to inaczej niż poprzez jedzenie i zawarte tam mikro i makroskładniki. Dlatego zamiast głodówki, proponujemy, aby przyspieszyć swój metabolizm.

Metabolizm, czyli przemiana materii. Potocznie mówimy, że jest szybki lub wolny. Kiedy mówimy o spowolnionym metabolizmie, mamy na myśli to, ze nasz organizm spala mniej kalorii niż powinien, co powoduje, że reszta energii odkłada się jako tkanka tłuszczowa w naszym organizmie.

Dlaczego szybki metabolizm jest tak korzystny dla zdrowia? Ponieważ sprzyja utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała oraz przyspiesza oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.

Na pewno nie raz słyszałeś, jak ktoś mówił, że ma powolny metabolizm i to jest przyczyną jego otyłości. A także, że nie ma na niego wpływu i wszystkie tego rodzaju procesy dzieją się poza kontrolą człowieka. Nic bardziej mylnego!

Możesz przyspieszyć swój metabolizm. Niestety nie jest to szybki ani prosty proces, ale jak najbardziej wykonalny. Poniżej podajemy kilka przykładów, jak możesz wspomóc swój organizm:

Ćwiczenia aerobowe

To takie ćwiczenia, podczas których jest przyśpieszony oddech i tętno. Do takich ćwiczeń należą m.in.: jazda na rowerze, bieganie, pływanie, czy spacery. Warto również dołączyć do ćwiczeń aerobowych trening siłowy.

Regularne spożywanie posiłków

Najlepszym przyjacielem szybkiej przemiany materii jest spożywanie regularnych posiłków. Jedzenie 4-5 posiłków w ciągu dnia, o stałej porze przyspiesza przemianę materii, ponieważ nasz organizm nie dopuszcza wtedy do zatrzymania procesów trawiennych. Nasz układ trawienny działa wtedy cały czas i cały czas zużywa energię do pracy. W konsekwencji metabolizm cały czas się podkręca. Również dzięki spożywaniu regularnych posiłków nasz organizm nie magazynuje spożytego pokarmu, ponieważ wie, kiedy może spodziewać się następnego posiłku i nie widzi konieczności magazynowania.

Picie odpowiedniej ilości wody

Następnym, dość ważnym aspektem w przyspieszeniu przemiany materii jest picie odpowiedniej ilości wody (niegazowanej). Dla kobiet jest to ok. 2 litrów wody dziennie, dla mężczyzn ok. 3 litrów. Niektóre źródła podają również, że jest to 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Woda, którą pijemy oczyszcza nasz organizm ze szkodliwych lub zbędnych substancji oraz pozwala organizmowi zużyć więcej energii, np. na ogrzanie wody, którą pijemy, co również wpływa na zwiększenie metabolizmu.

Wysypianie się i odpoczynek

Odpoczynek i odpowiednia ilość snu to podstawa zdrowego stylu życia. Stres sprzyja wydzielaniu się hormonów, takich jak kortyzol i adrenalina. W takim przypadku tkanka tłuszczowa odkłada się w okolicach brzucha. Aby zachować przemianę materii na dobrym poziomie, należy pamiętać o regularnym odpoczynku oraz relaksie.

Napary z ziół oraz składniki pomocne w przyspieszeniu metabolizmu

Aby wspomóc swoją przeminę materii można wspomóc się naturalnymi składnikami.

Kawa i zielona herbata zawierają kofeinę, która stymuluje nasz organizm do przyspieszania metabolizmu. Ponadto składnikami wpływającymi pozytywnie na nasz metabolizm są:

  • imbir,
  • ostre przyprawy,
  • awokado,
  • jabłka,
  • siemię lniane,
  • pokrzywa,
  • mniszek lekarski,
  • czystek,
  • melisa.

Warto również spożywać produkty bogate w kwasy Omega, białko, witaminę B6 czy jod.